Kalp Pili Hastalarına Öneriler

Kalp pili ile günlük yaşamınızda dikkat etmeniz gerekenler:

1. Kalp pili takıldıktan hemen sonra:

İşlemden sonra 48-72 saat kalp pilinin takılı olduğu taraftaki omzunuzla ve kolunuzla ani hareketler yapmayın, kolunuzu ve omzunuzu kollayın.

İşlemden sonra yaklaşık bir hafta içinde yara yeri iyileşir. Bazen alınması gereken cilt dikişleri olabilir, bu durumda doktorunuz size bilgi verecektir. Ameliyattan hemen sonra yara yerinde hafif kızarıklık, hafif şişlik ve morluk olabilir; bu durum bir-iki hafta içerisinde geçer. Yara yerinizde akıntı, şiddetli ağrı ve duyarlılık, giderek artan şişme ve kızarıklık gelişirse doktorunuza haber verin.

Genellikle birinci haftanın sonunda banyo yapmanızda bir sakınca yoktur, yine de bu konuyu doktorunuza sormanızda yarar vardır.

2. Uzun dönemde:

Kalp pili taşıdığınızı belgeleyen küçük bir kimlik verilecektir; bu kimliği her zaman yanınızda bulundurunuz.

Belirli aralıklarla doktor kontrolünde olmanız önerilir. Bu kontroller genellikle 6 ayda bir yapılır ve pilin çalışma durumu değerlendirilir. İlk kontrol tarihinizi hastaneden taburcu olurken mutlaka doktorunuza sorunuz.

Uzun dönemde kalp pili kutucuğunun bulunduğu bölgede yeniden kızarıklık, ciltte tahriş ve yara gelişmesi çok seyrek olarak görülebilen bir durumdur; bu halde yine doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Denize / havuza girmenizde kalıcı kalp pilinizden kaynaklanan bir engel bulunmamaktadır: Altta yatan diğer hastalıklardan dolayı olabilecek kısıtlamaları doktorunuza sorunuz.

Kalp pillerinin elektronik devreleri manyetik ortamlardan etkilenebilir. Bu nedenle kalıcı kalp pili taşıyan hastaların kuvvetli bir manyetik ortam yaratan manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazlarında tetkik edilmeleri uygun değildir.

DİKKAT: Günümüzde hastanın MR cihazlarına girmesinden etkilenmeyen piller (MR uyumlu piller) geliştirilmiştir. Bu konuda bilgi alabilirsiniz:  Telefon: 05302648044

Yüksek gerilim hattı, radyo-TV vericileri ve baz istasyonu gibi manyetik alan oluşturan cihazlardan uzak durmak (5 metreden fazla yaklaşmamak) gerekir.

Elektronik güvenlik/ kontrol kapılarından geçmek sakıncalıdır. Bu durumda size verilmiş olması gereken ve kalp pili taşıdığınızı gösteren belgenizi gösterin.

Cep telefonu ile görüşürken telefonu kalp pilinizin olduğu tarafta değil, diğer omzunuzun tarafında tutmanız önerilir. Ev tipi telefonlarda ve telsiz telefonlarda böyle bir gereklilik bulunmamaktadır.

Tıbbi nedenlerle alacağınız ilaçların kalp pilinin çalışması üzerinde az da olsa etkileri olabilir, bu nedenle her hangi bir nedenle (yeni) bir iç almanız gerektiğinde doktorunuza bilgi veriniz.

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.