Kalp Pili Hangi Hallerde Gerekir ?

Kalp pili gerektiren durumlar:

A. Kalp hızında yavaşlama / duraklama :

Kalbimiz dakikada belirli sayıda kasılır ve gevşer. Hareket etmek, koşmak, hatta duygusal iniş çıkışların yaşanması gibi durumlarda vücudumuzun gereksindiği kan miktarı artar. Bu ve benzeri durumlarda esas olarak kalbimiz, dakikadaki kasılma (atım) sayısını artırarak bu gereksinimi karşılar.

Kalp kasında kasılmayı başlatabilmek için elektriksel uyarana gereksinim vardır. Bu elektrik uyarısı kalbin sağ kulakçığında bulunan özelleşmiş dokular yoluyla oluşturulur ve yine özelleşmiş bazı dokular yoluyla tüm kalbe yayılır. Sağ kulakçık duvarındaki özelleşmiş bu doku grubuna "sinüs düğümü" (doğal uyarı merkezi) ismi verilmektedir. Sinüs düğümü karmaşık bazı refleks mekanizmalarla dakikada oluşturduğu elektriksel uyarı sayısını vücudumuzun gereksinimlerine göre azaltıp çoğaltabilir. Kalbin karıncıklarının kasılabilmesi ve gereken kan dolaşımını sağlayabilmesi için sinüs düğümünde oluşan bu elektriksel uyarıların özel ileti yolları ile karıncık dokularına ulaşması gereklidir. Bu iletim esas olarak kulakçıklar ile karıncıklar arasında yer alan ve "atriyoventriküler düğüm" (kulakçıklar ile karıncıklar arasındaki kavşak) ismi verilen özel doku yoluyla gerçekleşmektedir. Bu düğüm kulakçıklar ile karıncıkların kasılmaları arasındaki işbirliğini (uyumu) ayarlama ve elektrik uyarısını karıncıklara iletme görevini görür. Elektrik uyarısı ilk olarak kulakçıklara yayıldığında kulakçıklar kasılarak kendilerine gelen kanı karıncıklara gönderir; hemen ardından uyarı karıncıklara yayılır ve karıncıklar da kasılarak kanı akciğerlerimize ve vücudumuzun diğer organlarına pompalarlar.

Kalp hızını etkileyen hastalıklar:

Kalbin elektrik sistemini ve hızını etkileyen çok çeşitli hastalık vardır. Bunların bir kısmına herhangi bir tedavi gerekmez. Bir kısmı ilaçlarla tedavi edilebilir. Bir kısmı da kalıcı kalp pili ile tedavi gerektirir.

Kalbin kalıcı pil tedavisi gerektiren en sık hastalıklar bradikardiye neden olan  sinüs düğümünün ya da atriyoventriküler düğümün işlev bozukluklarıdır.

asistol aritmi senkop pil bayılma bradikardi ali serdar fak

1. Sinüs düğümü işlev bozukluğu: Bu durumda sinüs düğümü vücudumuzun artan gereksinimlerini karşılayabilecek oranda (sayıda) elektrik uyaran oluşturamaz ve kalp atım sayısı gerektiği halde artamaz. Zaman zaman da kalp atımlarında nedensiz hızlanmalar ortaya çıkabilir. Esas olarak kalp atım sayısının düşük kaldığı durumlarda halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, göz kararması, bayılma, ve bazen de çarpmü yakınmaları gelişebilir.

2. Atriyoventriküler düğüm hastalığı: Bu hastalıkta sinüs düğümünde uygun miktarlarda uyaran oluşmasına karşın bu uyarılar kısmen ya da tamamen atriyoventriküler düğümün hastalığı nedeniyle buradan aşağıya; karıncıklara iletilmezler.

Bu durumda karıncıkların kasılmasını atriyoventriküler düğüm etrafından ya da karıncıklardaki bazı dokulardan refleks yolla gelişen elektriksel uyaranlar sağlar. Ancak bu dokuların uyarı oluşturma hızı düşük olduğundan kalp hızımız vücudumuzun artan gereksinimlerini genellikle karşılayamaz. Yine halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, göz kararması ve bayılma gibi yakınmalar gelişebilir.

Bu iki hastalık hali sıklıkla yaşlanmayla ilgili olabileceği gibi, bazen de doğumsal veya koroner kalp hastalığı gibi kazanılmış kalp hastalıklarına bağlı olabilir.

Ayrıca, bazı kalp ilaçları kalbin elektrik sistemini etkileyerek kalp hızında yavaşlamalara ya da duraklamalara neden olabilir. Bu ilaçların başka nedenlerle kullanılması mutlaka gerekli ise bu yan etkiyi ortadan kaldırmak ve güvenlikli bir şekilde tedaviye devam edebilmek için kalıcı kalp pili takılması gündeme gelebilir.

B. Kalp yetersizliği :

Bazı kalp yetersizliği hastalarında kalbin daha iyi kasılmasını sağlamak için kalıcı kalp pili tedavisinden yararlanılır. Kalp büyümesi ve kalbin kasılma bozukluğu olduğu durumlarda sağ karıncık ile sol karıncık arasındaki kasılma uyumu bozulur. Ayrıca sol karıncığı oluşturan kaslar arasında da kasılma uyumu bozulabilir. Bu uyumsuzluk kalbin pompalama gücünü daha da azaltır. Bu durumda sağ ve sol karıncığı elektriksel olarak uygun bir zamanlamayla uyarmak ve kasılmayı uyumlu hale getirmek gerekebilir. Bu amaçla kalp yetmezliğinin tedavisi için geliştirilmiş özel piller kullanılır. Bu tür piller, ritim bozukluğu için kullanılan pillerden farklıdır ve sağ kalbi uyaran elektroda ek olarak sol karıncığı uyaran bir başka elektrod bulunur ve 3 adet elektrodu vardır. Bu pillerin vücuda takılmaları biraz daha uzun süreli bir operasyon gerektirir.

Kalp pili tedavisi her kalp yetmezliği hastası için söz konusu olmamaktadır. Bu tedaviden yarar görebilecek hastaları  ancak EKG ve ekokardiyografideki bazı özelliklere göre seçeriz.

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.