ICD ler (Otomatik Elektroşok Cihazları)

Bu cihazlar yaşamı tehdit eden ve ani ölüme sebep olabilecek aritmilerin (ritim bozukluklarının) sonlandırılmasını sağlayan cihazlardır.

Kalp pillerinden biraz daha büyükçe olup, bir jeneratör-bilgisayar kutucuğu ve bir veya iki adet yumuşak iletken elektrod-tel parçalarından oluşur.

Genel olarak kalp pillerine benzerler ve vücuda yerleştirilme işlemleri de benzer şekildedir.

ICD cihazını vücuda lokal(bölgesel) anestezi altında takarız ve işlem yaklaşık bir ssaat kadar sürer. Bu işlemler hakkında daha ayrıntılı bilgiyi sitemizdeki “kalp pilleri” bölümünde bulabilirsiniz. Jeneratör kutucuğunu sol köprücük kemiğinin hemen asağısına cilt altına yerleştiririz. Elektrod-teller ise, çoğunlukla köprücük toplardamarı yoluyla Röntgen görüntülemesi ile kalp içine ilerletiriz. Elektrod-telin bir ucu sağ kalple temas halindedir; diğer ucunu ise damarın dışında köprücük kemiğinin hemen altındaki jeneratöre bağlarız.  Işlem süresi genelde bir saat kadardır.

Cihazın elektrod-telleri bir taraftan kalbin ritmini sürekli olarak jeneratör-bilgisayar kutucuğuna iletir; bir yandan da gereken elektriksel tedaviyi kalbe anında ulaştırır.

Kalpte yaşamsal risk oluşturan aritmi saptandığında bu cihazlar genelde iki türlü tedavi uygular:

  1. Hızlı elektriksel uyarı ile kalbin düzenli ve ritmik birşekilde kasılmasını sağlamak ve aritmiyi bu yolla baskılamak (anti-tachycardia pacing),
  2. Elektroşok uygulayarak riskli ritmi sonlandırmak ve kalbin uygun bir ritimle çalışmasını sağlamak (sok tedavisi; elektosok veya defibrilasyon)

İlk işlem hasta tarafından hissedilmez. 

Cihazın normal ve anormal kalp ritimlerini tanıyıp gereken durumda doğru tedaviyi uygulayabilmesi için kalp doktoru tarafından programlanması gerekir. Bu nedenle işlem sırasında cihaz ayarları hastaya uygun olacak şekilde yapılır ve sonraki takiplerde de sürekli gözden geçirilerek hastanın ihtiyacına göre bu programlar güncellenir.

Dikkat:

  1. Zamanla hastalığınızın ve ritim bozukluğunun özellikleri değişebileceğinden cihazın ayarlarının da yenilenmesi gerekebilir. Belirli aralıklarla yapılması gereken kontrol ve programlama randevularınızı aksatmayın.
  2. Elektroşok uygulaması sonrasında kısa sürede doktorunuzu haberdar edin ve kontrol muayenesine gidin

ICD cihazı takılması / takibi hakkında bilgi almak için aliserdarfak@vivasaglik.com a e-posta atabilir veya 0216 411 0 122 den randevu alabilirsiniz. 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.