Elektrofizyolojik Çalışma

ELEKTROFİZYOLOJİ ÇALIŞMASI (EFÇ, EPS)

Kalpte ritim bozukluğu olup olmadığını ve varsa hastalığın mekanizmasını araştırmak üzere yaptığımız bir tetkiktir.

Genelde

  1. Çarpıntı atakları olan hastalar için;
  2. Ani fenalık hissi ve bayılma yakınmaları olan veya ilerlemiş kalp hastalığı nedeniyle  ani ölüm riski taşıması olası hastalarda ani ölüm riskini değerlendirmek için yaparız. Bu durum özellikle kalp krizi geçirmiş ve kalp yetersizliği olan hastalar için ve ayrıca ailede bayılma veya erken yaşta ani ölüm öyküsü olanlar için gereklidir.

Bu tetkik, büyük bir toplar damardan girilerek (çoğunlukla kasıktaki toplar damar) kalp içine kısa süre için yerleştirlen yumuşak elektrik telleri yoluyla kalbin elektrik etkinliğinin çeşitli noktalardan kaydedilmesi yöntemine dayanır. Bu sırada belirli aralık ve hızlarda kalp dokusuna küçük elektrik akımları vererek kalp dokusunun ve ileti yollarının bu uyarılara tepkisi inceleriz. Bu işlem yarım saat ile bir kaç saat kadar sürebilir. Genellikle bölgesel (lokal) anestezi kullanırız ve işlem sırasında hasta ayıktır. Hasta başka bir gereklilik yoksa genellikle dört-beş saatlik bir dinlenmeden sonra taburcu edilir.

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.