Holter Kan Basıncı (Tansiyon Holter)

Holter Kan basıncı tetkiki için 0216 688 09 68 numaraya veya  vivarandevu@gmail.com ' a veya www.vivasaglilk.com a başvurabilirsiniz.

 

Holter Kan Basıncı Tetkiki nedir ?

Holter kan basıncı tetkiki,  kan basıncının 24 saat kaydedilmesi işleminin adıdır. Tansiyon Holteri (veya ABPM; “ambulatory blood pressure monitoring”) olarak da anılır.

Holter kan basıncı tetkiki ne zaman / kimlerde gerekir ?
Tansiyon Holteri kan basıncında (tansiyonda) normal dışı bir durum varlığı veya şüphesi söz konusu olduğunda gerekebilen bir tetkiktir. Normalde kan basıncının (tansiyon) belirli bir alt ve üst sınırları vardır. Kan basıncının yükselmesi (hipertansiyon) veya çok düşük olması (hipotansiyon) tansiyon aletleriyle ölçülerek anlaşılabilir. Bazı hallerde kişinin hastanede / muayenehanede yapılan ölçümlerden başka günlük yaşamda kendi ortamındaki ölçümlerin hatta uyku sırasındaki ölçümlerinin de bilinmesi gerekir.

Holter kan basıncı tetkiki hangi hastalıkların tanısında yardımcı olur ?
Kan basıncı Holter tetkiki aşağıdaki hastalıkların tanısında kullanılır:

  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tanısının kesinleştirilmesinde,
  • Beyaz önlük tansyonu şüphesi varlığında,
  • Hipertansiyon tedavisi alanlarda tedavinin etkisini ve başarısını değerlendirmek için,
  • Gece / uyku saatlerinde yüksek tansiyon şüphesi olanlarda,
  • Tedaviye rağmen, hastanede veya muayenehanede ölçülen kan basıncının yüksek olması halinde

Holter kan basıncı kaydı nasıl yapılır ?

Holter kan basıncı kola sarılan kılıf (manşon) ve ölçülen değerleri hafızada tutan bir kontrol cihazı olmak üzere iki parçadan oluşur. Manşon tansiyon ölçen diğer tüm cihazlarda olduğu hastanın sağ veya sol koluna sarılır; cihaz ise elbise cebinde veya pantolon kemerinde asılı halde tutulabilir. Cihaz gereken miktar ve sıklıkta tansiyon ölçmeye programlanır. Bir gün boyunca cihaz belirlenen aralıklarla otomatik olarak manşonu şişirir, kan basıncın ölçer ve hafızasına kaydeder. Cihaz, hastanın uyku saatleri dahil 24 saat boyunca ölçüm yapabilir.

 

Holter kan basıncı cihazı takılıyken nelere dikkat etmelisiniz ? 
Holter kan basıncı cihazı takılı olan kişinin günlük yaşamına her zamanki gibi devam etmesi istenir. Cihaz ölçüm yaparken ölçümün yanlış olmaması için dikkat etmek gerekir. Bu nedenle manşon şişmeye başladığında, manşonun sarılı olduğu kolu ilgilendiren bir iş / hareket yapılıyorsa buna ara verilmesi ve kolun tam açık (dirsekten katlanmamış olarak) tutulması önerilir.
Holter kan basıncı cihazı takılı olan kimsenin elektrikli veya elektronik cihazlar kullanmasında, araç kullanmasında, cep telefonu kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sadece cihaz takılı olduğu süre boyunca duş almaması veya banyo yapmaması gerekir.

 

Holter kaydı sırasında koldaki manşon yerinden çıkarsa ne yapmalısınız ?
Yerinden çıkan veya gevşeyen manşonla sağlıklı ölçümler yapılamaz. Bu nedenle manşon aynı yere, kolu tam kavrayacak şekilde yeniden sarılmalıdır. Manşonun hortumu dirsek açıklığı yönünde olmalıdır. Böyle bir sorun yaşandı ve manşonun yerine yeniden sarılmasında tereddüt olduysa doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Ölçümler hatalı olabilir.Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.