Coumadin Hakkında Genel Bilgiler

COUMADIN (warfarin) HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Not: Bu bilgiler özet ve genel bilgilerdir.

Tedavi hakkında bilgi için 0216 688 09 68 veya 0530 264 80 44 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

Coumadin tedavisi ne zaman gereklidir ?

Coumadin kanın pıhtılaşma özelliğini azaltan bir ilaçtır. Kalp veya damarlar içinde kan pıhtıcıklarının oluşumunu ve damarların tıkanmasını önlemek için kullanılır.

Kan normalde vücut içinde pıhtılaşmaz. Ancak bazı hastalık durumlarında kanın pıhtılaşma eğilimi artar.  Oluşan küçük pıhtı parçaları bulundukları damarı veya bulundukları yerden kopup giderek başka damarları tıkayabilir. Tıkanma halinde o damarın beslediği organda oksijensizliğe bağlı doku hasarı ve ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Örneğin beyin dokusunu besleyen bir atardamar dalı tıkandıysa  “felç”  (inme), akciğere giden atardamar dalı tıkandıysa  “pulmoner emboli”  denen hastalık gelişir.

Kanın pıhtılaşma eğiliminin arttığı durumlarda bu tür sorunlar yaşanmaması için, kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltan ilaçlar kullanılır.

Coumadin tedavisinin özelliği nedir?

Coumadin’in standart bir kullanım dozu yoktur; her bünyenin ihtiyacı olan doz farklıdır ve bu doz zamanla da değişiklik gösterebilir. Doz az gelirse ilaç koruyucu olamaz, diğer taraftan yüksek dozdaki ilaç kanın pıhtılaşma yeteneğinin iyice azaltacağından vücutta önemli kanamalara yol açabilir. Bu nedenle bu ilacı kullanan hastaların ve hasta yakınlarının dikkatli olmaları ve yakın doktor takibinde bulunmaları gerekmektedir.

Coumadin alan hastalarda doz ayarı nasıl yapılır?

Coumadin in etkisi bir çeşit pıhtılaşma testi ile ölçülür. Bu test basit bir kan tetkikidir ve çoğu yerde kolaylıkla yapılabilir. PT-INR adı verilen bu tetkikin sonucuna göre coumadin dozu artırılıp azaltılarak uygun doz ayarı yapılır. Tedaviye ilk başlandığında birkaç günlük aralıklarla yapılan INR tetkiki ile yaklaşık 7-10 gün içinde gereken uygun ilaç dozu bulunur.

INR tetkik sonucu normal koşullarda 1.0 dolayında bir rakamdır; bu durum kanın pıhtılaşma yeteneğinin normal olduğuna işaret eder. Coumadin kullanan bir hastada, genel olarak INR değerinin 2.0 – 2.5 civarında olması istenir. Bu aralığın altındaki değerler ilaç dozunun yetersiz olduğuna ve tedavinin başarısız kalabileceğine işaret eder. Daha yüksek değerler ise dozun fazla olduğunu ve kanama riskinin arttığını düşündürür. Her iki durumda da doktorunuzla ivedilikle görüşmenizde yarar vardır. Bazı seyrek hastalıklarda daha yüksek INR değerleri hedeflenebilir; bu durumda bilgi almak için 02166880968 numaralı telefonu arayabilir ve randevu alabilirsiniz.                 

DİKKAT:

  • Coumadin tedavisi özellikle hastanın da bilgisini ve ilgisini gerektiren bir tedavidir. Bünyenize uygun doz ayarı yapıldıktan sonra da ayda bir kez pıhtılaşma tetkiki yapılması gereklidir. Bu tetkiki aksatmamaya gayret edin.
  • Bol miktarda yeşil sebze ve meyve coumadin in etkisini azaltabilir; mümkünse beslenme alışkanlıklarınızda ani ve önemli değişiklikler yapmayın.
  • Bazı ilaçlar coumadin in etkisini değiştirebilir. Herhangi bir nedenle yeni bir ilaç kullanmanız gerekirse doktorunuzu mutlaka haberdar edin.
  • Özellikle yaralanma, kaza, ameliyat gibi durumlarda ilgili doktora ve sağlık personeline coumadin almakta olduğunuzu mutlaka belirtin. Üzerinizde, cüzdanınızda coumadin kullanmakta olduğunuza ilişkin bir işaret-yazı bulundurun.
  • Coumadin kullanan kişilerde çarpma / düşme vb darbeler sonucu ciltte kolay morarma ve çürümeler olabilir.
  • Ciltte kendiliğinden ortaya çıkan, ve sayısı ve büyüklüğü giderek artan morarma, çürüme vb. lekeler, burun kanaması veya dişeti kanaması coumadin dozunun fazla geldiğinin işareti olabilir. Bu durumda doktorunuza danışın.
  • Düzenli olarak dışkı renginizi kontrol edin. Siyah, parlak; katran renginde bir dışkı sindirim sistemi kanamasının işareti olabilir. Bu durumda coumadin almayı hemen bırakarak doktorunuza başvurun.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.