Digoksin

Digoksin kalp hastalıklarında kullanılan en eski ilaçlarından birisidir. İlk olarak digitalis purpura çiçeğinin yapraklarından elde edilmiştir. Kalp yetersizliğinin ve ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Geçmis yıllarda kalp yetersizliğinin tedavisinde digoksin daha yaygın olarak kullanılmaktayken, yeni ve daha etkili ilaçların bulunması nedeniyle kullanımı eskiye göre azalmıştır.

Digoksin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

Kalp kasının kasılma yeteneğinin azalmış olduğu kalp yetersizliğinde, ve

Bazı ritim bozukluklarında, özellikle atriyal fibrilasyon hastalarında kullanılır.

Digoksin ne işe yarar ?

Kalbin kasılma kuvvetini artırır ve kalp yetersizliğine ait şikayet ve belirtileri azaltır,

Atriyal fibrilasyon adını verdiğimiz aritmide kalp hızını düzneler, yavaşlatır ve hastanın rahatlamasını sağlar.

Digoksin Kullanan hastalar nelere Dikkat Etmeli ?

Digoksinin yararlı olabilmesi için kandaki düzeyinin belirli bir oranda bulunması gerekir. Bu düzeyin altında etkisi / yararı olmaz, kanda fazla biriktiği zamansa çeşitli ve önemli yan etkileri ortaya çıkar. Tedavi için uygun kan düzeyine ulasılması her hastada farklı dozda alımını gerektirir. Digoksin böbreklerden atılır;  bu nedenle böbrek hastalığı olanlarda kandaki digoksin düzeyi yükselip tehlikeli (toksik) miktarlara yaklaşabılır.

Digoksin kullanan hastalarda belirli aralıklarla kandaki digoksin düzeyine bakılarak doz ayarı yapılmalıdır.

75 yaşın üzerindeki kişiler, böbrek hastalığı / yetmezliği bulunanlar, Coumadin / İsoptin / Cordaron veya beta bloker grubu ilaçlar kullanların digoksin kullanımında daha dikkatli olmaları ve daha sık control edilmeleri gerekir.

Digoksin kullanan kişiler düzenli aralıklarla muayene olmalı ve kan ilaç düzeylerine baktırmalıdır.

Digoksinin yan etkileri:

Çoğunlukla görülen belirtiler bulantı, kusma, görme bozuklukları (sarı renkte, parlak sarı ışıklar görme vb) ortaya çıkar.

Digoksinin en önemli yan etkisi kalp ritmi üzerine olan etkileridir. Digoksin fazlalığı kalp hızında yavaşlamaya, duraklamalara (kalp bloğu) neden olabilir. Bazen tam tersine hızlı başka ritim bozukluklarına yol açar. Kalpteki bu yan etkileri yaşamsal olabileceği için bu hastaların hastanede yatırılarak tedavisi ve geçici kalp pili takılması gerekir.

digoksin ödem senkop ekg ali serdar fak kalp yetmezliği

Başka bazı ilaçlar da digoksinin barsaklardan emilimini veya böbrekten atılımını etkilediği için digoksin tedavisi alan hastaların başka ilaç kullanmaları söz konusu olduğunda doktorlarına danışmaları gerekir.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.