Biküspid Aorta

Biküspid aorta doğuştan gelen bir kalp hastalığıdır. Kalpten (sol karıncıktan) çıkan aort atardamarındaki kapağın 3 parçalı (yaprakçık) yerine 2 parçalı olması halidir. Bu şekil farklılığı zamanla kapak yapısında bozulmaya, kireçlenmeye ve kapakta darlık (iyi açılamama) ve yetmezlik (iyi kapanamama) sorunlarına da neden olur.

biküspit biküspid kapak aort aorta aritmi ani ölüm ali kardiyolog serdar fak

Hastalık genelde yıllarca sessizdir ve çoğunlukla genç yaşlarda tesadüfen teşhis edilir. Muayene sırasında duyulan kalp üfürümü bu hastalığın tek belirtisi olabilir. Tanı kardiyolog tarafından ekokardiyografi ile kesinleştirilir. Biküspid aorta genelde 30-40’ lı yaşlara dek önemli bir şikayete neden olmaz ve bu yaşlara dek tesadüfen teşhis edilir. Şikayet ve sorunlar genelde 40’ lı yaşlardan itibaren ortaya çıkar.

Biküspid aorta hangi şikâyetlere / sorunlara neden olur ?

  1. Aort kapağı darlığına veya yetmezliğine bağlı kalp yetersizliği: nefes darlığı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı.
  2. Ritim sorunları (aritmi), efor sırasında çarpını ve ileri olgularda ani ölüm riski,
  3. Kapakta infeksiyon (endokardit).

Biküspid aorta tedavisi ve takibi nasıldır ? 

  1. Yılda bir kez muayene ve ekokardiyografi yapılmalıdır, hastalık ilerleme göstermeye başladığında daha sık takip ve kontrol gerekir,
  2. Endokardit riskine karşı diş dolgusu, diş çekimi ve bazı ameliyatlar öncesinde antibiyotik kullanımı gerekir, bu mutlaka doktorunuza danışın,
  3. Tedavi çoğu zaman şikayetler başlayınca ve şikayet tablosuna göre planlanır,
  4. Bazı hastalarda cerrahi tedavi ve kapak değişimi gerekir. Bu ameliyatın uygun zamanda yapılması ve geç kalınmaması için düzenli takipte olun, kontrollerinizi aksatmayın.

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.