Brugada Sendromu

Tanım:

Brugada sendromu doğuştan gelen, genetik ve ailesel bir hastalıktır. Kalp kası hücrelerinin zarında bulunan ve sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerin hücre içine ve dışına geçişini kontrol eden kanalların hastalığıdır. Bu kanalların yapısındaki değişiklik ilgili elektrolitlerin hücre içine veya dışına doğru olan hareketlerini etkiler ve böylece kalbin elektrik sisteminde bozukluklara yol açar. Bu durum ani ölümle sonuçlanabilecek aritmilere neden olabilir.

Belirtiler:

Hastalar genelde çarpıntı ataklarından şikayet ederler. Senkop (bayılma) atakları olabilir. Ancak çoğu zaman herhangi bir ön işaret-belirti olmayabilir. Ne yazık ki ilk belirti ani ölüm olabilir.

Tedavi:
Brugada sendromunda ani ölüm riskine karşı otomatik elektroşok defibrilatör cihazı (ICD) takılmalıdır. Ailedeki diğer bireyler de hastalık taraması yapılmalıdır.

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.